تبلیغات
دهنو آورزمان - عروسی در دهنوآورزمان
 
دهنو آورزمان
درباره وبلاگ


روستای دهنوآورزمان جزو اندک روستاهای کشور میباشد که طی چند سال اخیر از هر نظر رشد و تکامل داشته است. مردمانی خوب.آرام و مهمانواز
مردمانی صنعتگر و هنرمند
shojae.jahani@gmail.com

مدیر وبلاگ : شجاع جهانی
نویسندگان
نظرسنجی
چقد میشه ازین وبلاگ راضی بود؟
مراسم عروسی در این روستا شاید مختص به خودش می باشد.

 دو روز مراسم عروسی در این روستا ادامه دارد. شب اول شب جال نشان میباشد که معمولا جوانان و رفقای داماد جمع شده و در منزل داماد به شب نشینی  و پایکوبی  میپردازند و بزرگان فامیل نیز به برنامه ریزی جهت مراسم عروسی میپردازند.

از فردا بعدازظهر در منزل داماد بزن برقص و پایکوبی شروع شده و تا سر شام ادامه دارد. و به اصطلاح این بعدازظهر مراسم نمادینی اجرا میشود که داماد را از حمام روستا تا منزل خودش مشایت میکنند.

معمولا در این شب که شب حنابندان میباشد برای صرف شام فامیل نزدیک با خانواده و دیگران تا حد زیادی به صورت مجردی دعوت میشوند و این شب بیشتر اختصاص دارد به جوانان روستا و در همین شب خانواده عروس هم  به طور معمول  شام مختصری درست کرده تعدادی از اقوام نزدیک و دوستان عروس را دعوت میکنند.

در شب حنابندان به طور معمول شام یخنی (آبگوشت البته به صورت مقدار زیادی گوشت همرا ه کاسه کوچکی آبگوشت) میباشد.

بعد از شام مراسم پایکوبی و نواختن ساز شوروع شده جوانان دلی از غذاب در می آورند و تا خودشان را هلاک نکنند ول نمیکنند.

بعد از ساعتی از پایکوبی خانواده و فامیل داماد همراه با ساز و دهل به خانه عروس رفته و به اصطلاح رایج  برای عروس حنا میبرند. بعد از نیم ساعتی که جوانان در منزل عروس شادی و پایکوبی کردند و داماد در خانه به دست عروس حنا بست برمیگردند و مراسم در منزل داماد ادامه میابد.

تا پاسی از شب مراسم ادامه دارد و در پایان این شب  در روی تخت یا کرسی که در وسط حیاط گذاشته اند  کف دست داماد توسط ساق دوش(برار داماد)

 حنا گرفته میشود داماد بر روی تخت میرقصدو دوستان و فامیل نزدیک به او پول میدهند و او کیف میکند و بعد از لحظاتی این مراسم در شب حنابندان تمام میشود.

معمول است که دوستان داماد و جوانان فامیل به خانه ساق دوش رفته  همراه با داماد تا پاسی از شب میزنند و شادی میکنند و به هر نحوی شده شب خوش و به یاد ماندنی برای داماد  فراهم میکنند به صورتی که داماد آخرین شب مجردیش را هرگز فراموش نکرده تا آخر عمر حسرتش را بخورد.

فرادی آن روز قبل از نهار روز عروسی در منزل داماد پایکوبی شروع شده بعد از ساعتی به حمام روستا رفته این بار عروس را از حمام آورده به منزل پدرش میبرند.

به خانه داماد برگشته تا موقع نهار مراسم ادامه پیدا میکند. بعد از نهار رسم است که دونفر از طرف خانواده داماد آمده و  هدیه های مردم را جمع آوری میکنند که معمولا پول است. 

دو ساعتی بعد از نهار مراسم شروع شده  و معمولا مراسم رقص و شادی به اوج خود رسیده و دسته های رقص کردی و لری  چشمها را بخود خیره میکنند. بزرگان فامیل  جوانان را شاباش میکنند و آنها هم کیف میکنند.

دو بار به خانه عروس میروند یک بار میروند و جهیزیه عروس را می آورند. وبه اصطلاح خلعت داماد که بعد از بازگشت داماد را لباس میپوشند نو میکنند و میبوسند و پول میدهند که خدا قسمت همه جوانان بکند بهترین لحظه عمر هر پسری است چون هیچوقت در طول زندگیش اینقدر بوس نمیشود و از بوس بهتر اسکناسهای پنج هزاری  و دو هزاری و گاهی ده هزاری که به جیبش فرو میرود.

با دوم به منزل عروس رفته و عروس را می آورند با احترام و ملاطفت خاص خود که داماد دست پدر یا مادر عروس را میبوسد و دست در دست عروس خانوم  به منزل خود راه می افتند.

وقتی که عروس به منزل داماد میرسد قبل از ورود به انه سه دور دور تخت  گردیده میشود هر بار رو به قبله قرآن را میبوسند و از خدای خویش آرزوی خوشبختی وسلامت میکنند. مرسوم است در قدیم الایام داماد در همین دورهای دور تخت پای خود را به  پنجه پای عروس کمی فشار میدهد یعنی که باید به حرف من باشی و  از این به بعد حرف من است البته این حقیر یادم رفت و  ناگهان متوجه شدم  پایم توسط عروس خانوم له شد چنین شد که ما زن ذلیل شدیم.

عروس توسط داماد به خانه برده میشود داماد برگشته همراه ساق دوش خود به پشت بام رفته چند عدد میوه را برای مردم پرتاب میکند و به قول قدما این میوه مراد دهنده است و خیلی ها برای آن سر و دست میشکنند.

بعد از میوه پرت کردن عروسی پایان میابد. البته به شب همان روز منزل  داماد تعدادی از اقوام عروس از زن و مرد آمده و عروس را در شب اول مشایعت میکنند.

 

 

 

 

 آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :