تبلیغات
دهنو آورزمان - زمینها و متورهای آب در دهنوآورزمان
 
دهنو آورزمان
درباره وبلاگ


روستای دهنوآورزمان جزو اندک روستاهای کشور میباشد که طی چند سال اخیر از هر نظر رشد و تکامل داشته است. مردمانی خوب.آرام و مهمانواز
مردمانی صنعتگر و هنرمند
shojae.jahani@gmail.com

مدیر وبلاگ : شجاع جهانی
نویسندگان
نظرسنجی
چقد میشه ازین وبلاگ راضی بود؟
روستای دهنوآورزمان همنطور که از اسمش پیداست (قبل از سال1342 و قانون اصلاحات اراضی) زمینهای کشاورزی این روستا متعلق به خانهای روستای آورزمان بوده و به نوعی کشاورزان دهنو رعیت آنها حساب میشده لکن اسم آورزمان از قبلها به پسوند روستای دهنو اضافه شده است.

زمینهای کشاورزی این روستا نسبت به خیلی از روستاهای اطراف زیاد نبوده و ملک کمتری را کشاورزان نسبت به دیگر روستاییان در اختیار دارند.

زمینهای کشاورزی روستای دهنوآورزمان به دو بخش تقسیم بندی میشوند.

1- حاجی خانی

2- ابراهیم خانی(ابرام خانی)

زمینهای حاجی خانی که وسعت بیشتری از زمینها را در اختیار دارد در قسمت شرقی و جنوبی و تاحدی شمالی و غربی پراکنده هستند . دو متور چاه آب فعال دارد  و  که به متور بالا و متور دامون(پایین) مشهور هستند.

متور بالا که نزدیک به جاده اصلی ملایر نهاوند قرار دارد و اولین چاه آب حفاری شده دهنو بوده و به نقل از پیرمردهای روستا تقریبا نود درصد زمینهای آبادی را در ابتدا یعنی سال1342 آبیاری میکرده  است.

متور پایین در ابتدای دهه شصت حفاری شده و  از وقتی این چاه حفاری شده زمینهای حاجی خانی به دو قسمت تقسیم بندی شده اند.

بیشتر زمینهای حاجی خانی چسبیده به زمینهای روستای حسین آبادناظم و آرته پلاغ هستند

حاجی خانی به 48 جفت تقسیم میشود 24 جفت متور بالا و 24 جفت متور پایین. هرجفت هفت ساعت آب از یک متور را در هفته  دارا میباشد.

زمینهای ابراهیم خانی  در قسمت غربی روستا و تا حدی شمالی روستا پراکنده شده اند.

دو حلقه چاه آب در این زمینها حفر شده که این چاهها هم به دو متور بالا و متور پایین(دامون) معروف هستند.

 

این زمینها در کنار ملک آورزمان  و مهدی آباد میباشند.

کشاورزان آرته پلاعی از زمانی که به دهنو آمده و ساکن شده اند به علت نزدیکی زمینهای دهنو و آرته پلاغ مشکلی برای ادامه فعالیتشان در زمینهای کشاورزی خود نداشته اند و تقریبا هم ملک با دهنو هستند آنها نیز دارای دو حلقه چاه  عمیق هستند. زمینهای آرته پلاغ  با زمینهای دهنو و حسین آباد و کلیل آباد  همسایه هستند.

مزرعه رمه گدار 

این مزرعه در قسمت شمال شرقی  دهنو مابین روستای دهنو و آرته پلاغ واقع شده  و راه قدیم دهنو به آرته پلاغ از نزدیک این مزرعه میگذرد. این چاه آب  شخصی بوده و ملکیت آن متعلق به چهار نفر میباشد. دختان سیب گلابی و آلو در این مزرعه خودنمایی میکند.

یک  چاه عمیق نیز دقیقادر قسمت شمال غربی روستا در کنار جاده نهاوند به همدان سمت چپ جاده واقع شده است که بخاطر نزدیکی به روستا موقعیت خاصی دارد. این چاه آ هم شخصی بوده متعلق به چهار نفر میباشد

 

 آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :