تبلیغات
دهنو آورزمان - لهجه یا گویش ملایری
 
دهنو آورزمان
درباره وبلاگ


روستای دهنوآورزمان جزو اندک روستاهای کشور میباشد که طی چند سال اخیر از هر نظر رشد و تکامل داشته است. مردمانی خوب.آرام و مهمانواز
مردمانی صنعتگر و هنرمند
shojae.jahani@gmail.com

مدیر وبلاگ : شجاع جهانی
نویسندگان
نظرسنجی
چقد میشه ازین وبلاگ راضی بود؟
انواع گویش ها در ایران + لهجه ملایری
 

طبقه بندی همه گویش ها و لهجه ها به طور شفاف و روشن امری دشوار است در این مطلب سعی نمودیم با نگاه به  چند مقاله زبان شناسی در  ایران ، جایگاه زبان و لهجه در ایران  و سپس ملایر را بررسی نماییم.

خلاصه  مقاله شماره 1/انجمن زبان فارسی/صهبا سلیمی

اگر با هم سفری داشته باشیم از تهران به دیگر نقاط ایران. مقصد اول ما اصفهان است. گشتی در شهر بزنید و با مردم صحبت کنید. آیا حرف مردم را می‌فهمید؟  اگر فارسی‌زبان باشید، حتماً می‌فهمید که مردم چه می‌گویند، و مردم اصفهان نیز حرف‌های شما را می‌فهمند. از نظر تلفظ با لهجه محل شما فرق دارند. اما این تفاوت باعث نمی‌شود، که میان شما و اهالی اصفهان ارتباط برقرار نشود.

 حالا به یکی از شهرهای غربی ایران سری بزنید.  تبریز و ارومیه یا شهر کردنشین سنندج ،  طبیعی است که حرف این مردم را نفهمم. نه از تلفظ آن سر در می‌آورم و نه واژه‌های آن به گوشم آشناست.

 هرگاه در یک اجتماع گروهی از افراد از نظام ارتباطی استفاده کنند، که برای سایر افراد امکان مفاهمه و تعامل وجود نداشته باشد، زبان‌شناسان می‌گویند، در این اجتماع دو زبان (گویش) متفاوت به کار می‌رود. به این ترتیب کردی، لری، ترکی، مازندرانی و گونه‌هایی از این دست، زبان می‌باشند، نه لهجه.

زبان‌هایی(گویش ها) همچون کردی، لری و مازندرانی همه گونه‌های هستند، متولد از زبانی به نام فارسی. اما لهجه‌هایی از زبان فارسی نمی‌باشند. باید گفت که این زبان‌ها تنها زمانی لهجه‌ای از فارسی بوده‌اند، که تفاوتشان با فارسی از نظر آوایی بوده است،

از طرفی در بین همین زبان ها و لهجه ها  تفاوت‌هایی است که میان زبان و نحوه سخن گفتن افراد تحصیل کرده اجتماع در مقابل کم سوادان وجود دارد یا تفاوتی که میان سخن گفتن زنان و مردان وجود دارد. عواملی همچون منطقه جغرافیایی (محل زندگی افراد)، جنسیت، تحصیلات، طبقه اجتماعی، سن و سبک در سخن گفتن افراد جامعه زبانی ایجاد می شود.

خلاصه مقاله شماره 2/کانون ادبیات ایران/دکتر ایران کلباسی

تاریخچه زبان و گویش  فارسی : چندین هزار ‏سال پیش وقتی آریایی ها از روسیه به سوی جنوب سرازیر شدند بخشی به هند و بخشی به ایران آمدند. آن هایی که به ایران ‏آمدند، در آعاز زبان واحدی داشتند که همان زبان ایرانی نخستین است که بعدها به شاخه‌های گوناگونی بخش شد. یکی ‏از این شاخه‌ها زبان‌فارسی است و سایر گویش های ایرانی شاخه‌های دیگر این زبان واحد هستند. مثلاً کردی و لری یک گویش ایرانی است و ترکی یکی ‏از زبان هایی است که در ایران به کار می ‌رود، چون از زبان مادری دیگری است.

گویش ها: شاخه‌هایی از یک زبان واحد هستند، مثلاً گویش های: فارسی، تاتی، کردی، لری، بلوچی، مازندرانی، گیلکی و … ‏گویش های گوناگون یک زبان ایرانی هستند .گویش ها از نظر ‏آوایی، واژگانی و دستوری با هم تفاوت های بسیاری دارند و فهم آن ها نیاز به آموزش دارد

لهجه: انواع هر گویش را لهجه می گویند، برای مثال گویش ‏فارسی دارای لهجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تهرانی، اصفهانی، شیرازی، کرمانی و غیره است و گویش گیلکی دارای لهجه‌های رشتی، لاهیجانی، ‏رودسری، آستانه ای و … و گویش کردی دارای لهجه‌های مهابادی، سنندجی، کرمانشاهی، ایلامی و غیره است.


 تعیین جایگاه و  موقعیت گویش و لهجه در ملایر

براساس مقاله شماره یک : زبان مردم شهر ملایر بدلیل اینکه برای افراد فارسی زبان قابل فهم می باشد وتنها اختلافاتی از نظر آوایی دارد.لهجه ای از گویش فارسی بحساب می آید.

بر اساس مقاله شماره دو : و بر اساس این مقاله گویش لری شاخه ای از زبان فارسی نخستین (آریایی) بوده که به لهجه های خرم آبادی ، یاسوجی، بروجردی، نهاوندی و … تقسیم می شود.از این منظر  زبان مردم ملایر شاخه ای از گویش لری بحساب می آید  با عنوان لهجه ملایری

البته طبق اظهار اکثریت کارشناسان لهجه ملایری نسبت به دیگر لهجه ها ی لری نزدیکترین لهجه  به فارسی معیار بحساب می آید.

لازم به ذکر است از نظر جغرافیایی هیچ گاه نمی توان مرز مشخصی برای زبان و  لهجه شهرها و روستاهای ایران تعیین کرد.چراکه همجواری شهر ها و استان ها به خودی خود بر زبان و لهجه مردم تاثیر گذاشته است .برای نمونه می توان به بخش هایی از ملایر که در همسایگی همدان و یا لرستان قرار دارند اشاره نمود که به زبان ترکی و یا گویش لری صحبت می کنند.آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :