تبلیغات
دهنو آورزمان - پروفسور دکتر راستان
 
دهنو آورزمان
درباره وبلاگ


روستای دهنوآورزمان جزو اندک روستاهای کشور میباشد که طی چند سال اخیر از هر نظر رشد و تکامل داشته است. مردمانی خوب.آرام و مهمانواز
مردمانی صنعتگر و هنرمند
shojae.jahani@gmail.com

مدیر وبلاگ : شجاع جهانی
نویسندگان
نظرسنجی
چقد میشه ازین وبلاگ راضی بود؟
پرفسور راستان مبتكرجراحی “راستان”
 

Dr. Rastan

از دیر باز توسط مردم به دکتر پنجه طلائی ملقب گردید. ابداع روشهای جدید جراحی در بیماریهای مادرزادی واکتسابی قلب به نام پروفسور راستان در تاریخ ابداعات جهانی ثبت گردیده است..

 هوشنگ راستان-متولد1315- فرزندزنده یاد دکتر راستان

در شهر ملایرزاده شدتحصیلات ابتدائی را در ملایر به پایان رسانید. سپس برای ادامه تحصیل به تهران رفت پس از چندی همزمان با شرکت در ازمون اعزام به خارج با رتبه ممتاز عازم کشور المان گردید.

در المان موفق به اخذ تخصص جراحی وجراحی قلب و سینه وعروق نائل گردید.در سال 1969م تخصص جراحی عمومی خود را دریافت نمود وپس از ان به عنوان استاد دانشگاه گوتینگن به تدریس پرداخت.

پس از سه سال تدریس به اخذ درجه پروفسوری از سوی دانشگاه گوتینگن دولت المان مفتخر گردید.

پروفسور راستان در سال 1964م در شهر گوتینگن با خانمی المانی تبار که ایشان هم پزشک متخصص ازمایشگاه قلب بود ازدواج کرد.پروفسور اردوان راستان دارای مدارج ممتاز در رشته جراحی قلب یکی از چهار فرزند ایشان است.

مهمترین آثار  ایشان

 • حدود نود مقاله علمی بین المللی در مسائل مختلف پزشکی
 •  ابداع روشهای جدید جراحی در بیماریهای مادرزادی واکتسابی قلب  که به نام خود پروفسور راستان در تاریخ ابداعات جهانی ثبت گردیده است..

بازگشت به ایران با عشق خدمت به مردم

    در حدود دهه 50 خورشیدی خبرهای مبنی بر افزایش فوت شدگان بعد از عمل جراحی قلب در ایران زمزمه می شد واین موضوع ومواردی نظیر آن اجازه بی تفاوت ماندن ایشان را در آلمان نمی داد;

بنابراین در سال 1972 تصمیم گرفت به ایران باز گردد ودر مرکز قلب ایران  هم در سمت رئیس بخش و هم به عنوان استاد دانشگاه تهران به اموزش.معالجه وعمل جراحی بپردازد و نهضتی را در زمینه جراحی قلب در ایران اغاز نماید.

 پروفسور می گوید”با وجود این که همسر من المانی است ولی عشق به وطنم ایران بر همه ریاست ها و امکانات مادی چیره گشت.بر عکس بعضی از رفقای دکترم عشق به وطن بر همه چیز غالب شدوبه سوی ایران عزیز پرواز نمودم

 در طول سالهای دهه 60 ایشان تصمیم بر احداث مرکزتخصصی جراحی قلب وعروق در ملایر را گرفت  مرکزی که در کشورودر تاریخ این منطقه کار بی نظیری بود اما متاسفانه این موضوع با سنگ اندازی های برخی مسئولین مواجه شد و این کار خداپسندانه ابتر ماند.

 این پروفسور یگانه وطبیب عاشق .دیریست که دل های وامانده رابه سحر پنجه های خویش به تپش وا میدارد وان عطش عشق به ملایر چنان در جانش موج می زند که همیشه با گویش شیرین ملایری صحبت میکندوبا لباسی ساده وکفش دوخت ملایر به بیمارستان میرود وبا همان لحن وزبان پر محبت در دلها جایگاهی ویژه یافته است.

تهیه:سایت آبی آسمانی

منابع:کتاب کارنامه ی ملایر/وبلاگ شهر ملایر/و …..

نقاشی :اثر مجید غزنویآمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :